Medovináreň

Autor: Ondrej Dobias | 7.1.2009 o 3:00 | Karma článku: 3,89 | Prečítané:  600x

Koncom minuloročných prázdnin som dostal príležitosť pridať ruku k dielu na jednom študentskom projekte - brnenskej Medovinárni . Išlo o svojpomocný projekt študentov VUT v Brne, v rámci ktorého sme zakladali neobvyklú kaviareň. Uplynul už odvtedy nejaký ten piatok - zažili sme s našou "láskou" mnoho dobrého aj zlého, časy pokoja aj stresu, dôkladných analýz dôkladne zmenených na improvizáciu a veľa veľa zábavy. Áno, po čase musím poznamenať, že aj zháňanie úveru patrilo k tým zábavnejším veciam.

 Ondrej Dobias

*** POVOLENIE ***

Vraví sa, že celý svet je plný ochotných ľudí - ľudí ochotných pracovať, a ľudí, ktorí ostatných ochotne pracovať nechajú. Mám vecné podozrenie, že autor tohto výroku nemal nikdy v živote skúsenosť s Magistrátom mesta Brna. Práve v tejto inštitúcii s peknými zachovalými výťahmi sme zaznamenali asi najviac problémov. Pre získanie povolenia k podnikaniu (v našom prípade zahraničnej osoby) bolo treba získať a vybaviť desiatky papierov, ktoré boli zase podmienené inými vybavovačkami apod apod apod. Notorickí hráči RPG hier by sa určite potešili - taký komplexný quest sa nenájde len tak ľahko. My, ktorí si už potrpíme na pohodlie, sme naopak zažívali hlboko depresívne stavy, keď sme rozmýsľali, či sa na to nevykašleme ešte kým je čas. Čo by sme to však boli za šuhajov zo Slovenska, keby nás porazili nejaké papiere a razítka a tak jeden za druhým, podpis za podpisom sme ich získavali, vymieňali, kombinovali, až z toho vznikol slávny výsledok - po dvoch mesiacoch nám český štát láskavo dovolil podnikať na jeho území. Zrejme by sa tak nestalo, nebyť jednej ochotnej výnimky medzi personálom úradu, ktorá nám pomohla vyhnúť sa byrokratickej Hlave 22 - ďakujeme.

Druhý výsledok -ten neslávny- spočíval vo vypestovaní si fyzického odporu voči budove na Malinovského námestí - voči budove, na ktorú pre istotu ani holuby nesadajú. Veď čo ak by za to museli doniesť nejaké potvrdenie...

Detail *** PRIESTORY ***

Od septembra sme priebežne sledovali odkazy na výkladoch, inzeráty v kadejakých novinách a najmä internetové ponuky realitných kancelárií. V jednej boli ponúkané priestory na Malinovského námestí za podozrivo výhodných podmienok - no ale neskúste to. Ozvali sme sa realitke, dohodli na skorý termín (nech nám to niekto prípadne nevyfúkne) a o necelý deň a pol sme sa ocitli v priestoroch bývalej kaviarne. Majitelia boli ochotní nechať pôvodné vybavenie, kontakty na dodávateľov aj špinu na stoloch len za necelých xy korún českých. Suma to bola trošku nereálna, ale keďže priestory vyzerali byť vskutku k svetu, "ukecali" sme to na približne polovicu platenú v dvoch splátkach.

Fajn, všetko skvelé, projekt ide ako po masle. Čoskoro sme podpísali zmluvu, v ktorej sme odkúpili priestory a vybavenie tak "jak to stojí a leží". Málokto bude asi prekvapený, keď poznamenám, že závad na vybavení aj priestoroch sme neskôr našli viac, ako sme očakávali. No čo už, finančná aj časová rezerva sa nám trošičku zúžila, opravy si vzali svoju daň. V tomto smere nám veľmi pomohla a podporila nás majiteľka budovy, v ktorej sídlime. Moc moc moc ďakujeme.

Kresla *** PERSONÁL ***

Vzhľadom na to, že nikto z nás nie je originálne "z fachu", rozhodli sme sa prijať do zamestnania vedúcu, ktorá by podnik zabezpečila po odbornej stránke. Ak mám pravdu povedať, vždy som si myslel, že práce je vo všeobecnosti nedostatok - bohužiaľ, nájsť nového schopného človeka ochotného pracovať je veľmi tvrdý oriešok. Absolvovali sme viaceré (mnohé) pohovory s potenciálnymi kandidátmi, ale boli sme úprimne sklamaní.

Nie, vážne sa nedohodneme na spolupráci s človekom bez praxe a so strednou školou, ktorý si zapýta 35 000 Kč mesačne. Nie, vážne sa nedohodneme na pracovnom vzťahu s človekom, ktorý sa na pohovore dorozumieva takmer ako morzeovkou výrazmi "vole" a "píčo". Nie, vážne nepodpíšeme zmluvu s človekom, ktorý príde na pohovor zjavne ožratý. Asi sme príliš nároční.

Nakoniec sa na nás však šťastie usmialo a my sme našli Marcelu - síce občas trošku pesimistickú a negativistickú, ale veľmi konštruktívnu a priamu vedúcu. Nasledovalo pár podpisov zmlúv s brigádnikmi a šup ho do ...

Sklo *** SPUSTENIE PREVÁDZKY ***

Táto fáza trvala najdlhšie a v podstate trvá doteraz - v "mojom" fachu ju nazývame debugging a patrí spravidla k najdlhším fázam projektu. Podnik v súčasnej dobe má ďaleko od dokonalosti, ale dúfame, že časom sa k nej bude blížiť viac a viac. Máte záujem pomôcť? Poznám ideálny spôsob - ak budete mať cestu okolo Brna, zastavte sa u nás a dajte vedieť, čo sa vám páči a čo nie. Sídlime na Mendlovom náměstí 618/17 , http://www.medovinarna.cz .

Tento text nebol myslený ako reklama na nás - je to hlavne poďakovanie množstvu ľudí, ktorí v rámci svojich možností ochotne pomohli pri plnení tohto malého sna. Bez nich by projekt nielenže úspešne neskončil, ale pravdepodobne by ani nezačal.

Ďakujeme :).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum AKO: Smer sa stabilizoval, extrémisti predbehli SNS

PS chýba do parlamentu jedno percento.


Už ste čítali?