Boinc - internetový komunizmus

Autor: Ondrej Dobias | 13.7.2008 o 17:26 | Karma článku: 3,61 | Prečítané:  1318x

Doba je už taká - komunistický blok už dávno nie je tým, čo býval a aj internetové komunity, kedysi nezištne si pomáhajúce, informujúce, up/downloadujúce, či prekladajúce už nefungujú ani v zlomku svojej pôvodnej sily. Ľudia si začínajú zvykať na pohodlný konzum a z nadšencov na čokoľvek sa stávajú chránené exponáty.

Nedávno som sa však stretol s veľmi zaujímavým projektom, ktorý stojí práve na princípoch "kybernetického dobrovoĺníctva". Ide o Boinc (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing pre hnidopichov :) ), projekt distribúcie vedeckých výpočtov pomocou internetu. Ide o rozkúskovanie veľmi zložitých problémov (simulácia klimatických zmien, či mikrogravitácie kvapalín apod.) na malé časti, ktoré sú následne rozposielané jednotlivým členom na vyriešenie.

V praxi (a ľudskou rečou) to funguje tak, že si najprv nainštalujete malý programík, ktorý bude daný projekt "spravovať". Následne si vyberiete oblasť, v ktorej by ste radi participovali a hurá, sláva, je to finito. Ostatné si už rieši program sám.

Ako to bude fungovať? Nuž, Boinc - správca dá vedieť danému projektu, že ste sa prihlásili a požiada o zadania na vyriešenie. Keď mu budú dodané, váš počítač bude využívať inak nevyužitý (!!!) čas procesora na počítanie. V ničom to neobmedzuje, či nespomaľuje užívateľa - pracuje iba v prípade, že procesor nie je vyťažený.

Nuž a posledný, agitačný odkaz - www.boinc.sk - slovenská podpora tohto, vskutku interesantného projektu. Nájdete tam program na stiahnutie, ako aj predstavenie jednotlivých problémov na riešenie. Je už len na vás, či sa rozhodnete pre pomoc pri hľadaní lieku na maláriu, či AIDS, pri hľadaní gravitačných vĺn, alebo dokonca UFO.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum AKO: Smer sa stabilizoval, extrémisti predbehli SNS

PS chýba do parlamentu jedno percento.


Už ste čítali?